yükleniyor

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı, sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasıyla ve fonksiyonlarının artmasıyla ortaya çıkmış bir meslek dalıdır. Kurumların, kuruluşların, şirketlerin, firmaların ve kişilerin belirledikleri hedeflere, hedef kitlelere farklı sosyal medya platformları üzerinden kendilerini ifade edebilme, marka bilinirliğini arttırabilme, hizmet veya ürün satışı gerçekleştirebilme, kurumsal bir kimlik oluşturabilme amacıyla geliştirilmiş bir hizmet alanıdır.

Sosyal medya danışmanlığı, sosyal medya kullanımının artmasıyla popülerleşmiştir. Bugün dünya nüfusunun %49’u, Türkiye nüfusunun %69’u sosyal medya kullanıyor. Bu da bir hedef kitleye ulaşmak için mutlaka sosyal medyanın kullanılmasını mecburi kılıyor. Fakat sosyal medyada yapılan en küçük hataların dahi büyük sonuçları olabilir. Bu yüzden de başarılı firma ve kişiler profesyonel Sakaryasosyal medya danışmanlığıhizmeti almayı tercih eder.

Sosyal medya, gündemin çok hızlı aktığı, insanların anında bir şey üzerinde bir araya gelebildikleri bir mecradır. Bilinçli bir şekilde yapılmayan tanıtımlar, kampanyalar veya dururular bir markanın, şirketin intiharına dahi yol açabilir. Üstelik sosyal medya danışmanısadece içerik paylaşımı yapmaz. Sosyal medya ile alakalı her şeyi içine alır. Reklamlar, kampanyalar, dil geliştirme, duyurular, kurumsal bir kimlik ortaya koyma gibi pek çok detay, sosyal medya danışmanlığının kapsamına girer. Bütün bunlar bilinçli yapıldığı için maliyetleri yönetmeyi beraberinde getirir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Neler Yapar?

Sosyal medya danışmanlığıile sunulan hizmetler oldukça geniştir. Bir sosyal medya uzmanının yaptığı işlerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

·         Sorumluluğunu aldığı kurumun, firmanın ya da kişinin sosyal medya hesaplarını oluşturur ve bu hesapları yönetir.

·         Sosyal medyaya yönelik reklam ve pazarlama stratejileri geliştirir. Bunların takibini yaparak sonuçlarını raporlar.

·         Firmaya ait etkinlikler, kampanyalar, anketler ve çeşitli bilgiler oluşturarak bunların duyurusunu yapar.

·         Yapılan her anketin, her etkinliğin etkileşim raporlarını kaydeder.

·         Sosyal medyadaki kullanıcılar ile firma, kurum arasında bir güven bağının oluşmasını sağlayarak müşteri sadakatini güçlendirir.

·         Sosyal medya platformlarındaki görsel tasarımları yönetir ve bunları yönlendirir.

·         Reklamlara, kampanyalara ait geri dönüşler alarak firmayı bilgilendirir. Bu, firmanın reklam ve kampanyalarının müşteriler üzerindeki reaksiyonunu görmeye yardımcı olur. Yeni strateji planları için yol gösterici olur.

·         Sosyal medya danışmanlığınınhedefi, sosyal medya hesaplarındaki hayran kitlesini, üye sayısını, hesaplar arası etkileşimi arttırmaktır. Çünkü ne kadar etkileşim olursa görünürlük, tanınırlık o kadar fazla olur. Elbette bunun olumlu şekilde olması gerekir.

·         Sosyal medya danışmanlığıbir nevi, satış danışmanlığı rolündedir. Hedef, firmanın, kurumun ürün ve hizmetlerinin satışının arttırılmasıdır.

·         Sosyal medya danışmanı sayesinde marka sürekli güncel kalmış olur. Bu sayede marka, sürekli müşterilerin gözü önünde olur. Daha fazla talep görür ve daha fazla bilinirlik elde eder.

Sosyal Medya Danışmanlığının Faaliyet Alanları

Sosyal medya, kişi ve kurumlar için kimi zaman kısa sürede çöküşe, itibar kaybına neden olabilir. Fakat başarılı bir sosyal medya danışmanlığıile kriz dahi fırsata çevrilebilir. İnsanlar ile kurumsal bir dil ile, doğru zamanda doğru şekilde iletişim kurulursa krizin ortasında marka prestiji çok daha üst noktalara taşınabilir.

Günümüzde sosyal medyaplatformlarının sayısı oldukça artmıştır. Ülkemizde en çok kullanılan platformlar Youtube, Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Foursquare, Google+ olmaktadır. Bunların her birisinin özellikleri, kullanıcı profilleri, paylaşım detayları farklılık gösterebiliyor. Bu yüzden hepsinde aynı paylaşım, aynı dil, aynı içerik kullanılamaz. Bu yüzden sosyal medya danışmanının her sosyal medya platformuna uygun içerik geliştirmesi, uygun bir kurumsal dil ile kullanıcılara hitap etmesi gerekir. Geri dönüşümlere cevap vermesi, müşterilere değerli olduklarını hissettirmesi gerekir. Elli Dört Ajans olarak bütün bunları en iyi şekilde yapıyoruz.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!